niedziela, 4 grudnia 2011

Polski bez blędów

Dyktando nr 5
Historia herbaty 

Pierwsze pisemne wzmianki o herbacie pochodzą z III wieku p.n.e. i przez długie lata napój ten traktowano jako lek na wiele schorzeń i ciężkich chorób. Ojczyzną herbaty są Chiny. Dopiero około 803 roku p.n.e. pewien mnich przywiózł schowane w habicie pierwsze nasiona herbaciane do Japonii. Cesarz Saga tak się zachwycił napojem, że wypłacił darczyńcy horrendalne honorarium i nakazał uprawiać hektary herbaty w swoich prowincjach.
Kultura picia tego napoju rozwijała się w obu krajach jednocześnie, ale to w Japonii przetrwały obrzędy związane z jej spożywaniem.
Liście herbaty na Stary Kontynent przywieźli holenderscy kupcy na początku XVII wieku. Ze względu na wyrafinowany smak, herbata królowała na dworach wielu hierarchów. Podawano ją  na hucznych przyjęciach i podejmowano nią honorowych gości na wyjątkowych spotkaniach. Zachwycała swoim zapachem i kolorem od słomkowego przez mahoniowy, aż po hebanowy. Budziła pożądanie wszystkich, w tym hultajów, hochsztaplerów i nieuczciwych kontrahentów.
Na początku XVII wieku cesarz Chin hojnie obdarował cara Rosji różnymi gatunkami herbaty i od tej pory rozpoczął się regularny handel między tymi państwami. Dziś herbata to jeden z najbardziej popularnych napojów bezalkoholowych.


Za: B. Janik-Płocińska, E. Pawilic-Rafałowska, 150 tekstów, zadań i dyktand.  
Termin dyktanda nr 5 - kl. I c - 14 grudnia, kl. II i III c - 12 grudnia!
Kryteria oceny - kartkówka 12 pkt:
0 - 4 pkt. - znajomość zasad ortograficznych pisownia ch - h
0 - 8 pkt. - poprawność zapisu dyktanda
Jeden błąd zabiera jeden punkt, wyraz wielokrotnie zapisany z błędem liczony jest jako jeden błąd.
Brak 3 przecinków zabiera jeden punkt.
Uczniowie klasy III c, oprócz dyktanda, samodzielnie utrwalają zagadnienia ortograficzne dot. pisowni wyrazów z  ch i h -  podręcznik str. 320.
Uczniowie klas II i I c utrwalenie zasad będą mieli podczas lekcji.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz