niedziela, 11 września 2011

Polski bez błędów

Dyktando nr 1
Jak bóg Maior utracił tron
Nad miastem Ruru sprawował władzę surowy bóg Maior. Bóg Maior wydał własne prawo, którego wszyscy musieli słuchać. W rozporządzeniu boga były między innymi takie oto rzeczy:
a) Trzeba wiedzieć, że to wszystko, co dla ludzi znajduje się na dole, dla boga znajduje się na górze - i odwrotnie - to, co dla ludzi znajduje się na górze, dla boga jest na dole.
b) Kto by przeczył temu, że u boga wszystko jest na dole, co dla ludzi znajduje się na górze - i odwrotnie - zostaje wtrącony do piekła. Kto uznaje poprzednie prawo, pójdzie do nieba.
c) Kto się nie pomyli na ziemi, ten się nie może pomylić  po śmierci, a kto się na ziemi pomylił, ten po śmierci nie może się już poprawić.
Bóg Maior wydał jeszcze inne rozporządzenia, ale te trzy były najważniejsze. Wszystkim ludziom zostały one oznajmione, aby nikt nie mógł się potem tłumaczyć, że nie wiedział. Prawie wszyscy ludzie też głośno mówili, że to, co dla nich znajduje się na górze, dla boga jest na dole i odwrotnie; nikt przecież nie chciał być wtrąconym do piekła.   
Trzeba było zresztą zaznaczyć możliwie często, że się wie o tym, aby przypomnieć się bogu. Kiedy więc, na przykład, nauczyciel mówił w szkole dzieciom, że strumienie płyną z góry w doliny, to od razu dodawał: "ale dla boga płyną one z doliny w góry". A kiedy ktoś oznajmił, że zejdzie z mieszkania na dół kupić zapałki, dodawał zaraz, że dla boga zejdzie on w górę. Mówiąc, że ptaszek poleciał w górę, należało zaznaczyć, że dla boga poleciał on na dół itd.
Ludzie przyzwyczaili się do tego sposobu myślenia i byli nawet zadowoleni, bo ilekroć zaznaczali te rzeczy w mowie, byli tym mocniej przeświadczeni, że bóg Maior przygarnie ich po śmierci do siebie.
                                                                                                                                   (Leszek Kołakowski)

Termin dyktanda nr 1 - kl. I c - 20 września, kl. II i III c - 19 września! 
Kryteria oceny - kartkówka 12 pkt
0 - 4 pkt. - znajomość zasad ortograficznych pisownia ó-u
0 - 8 pkt.  - poprawność zapisu dyktanda
Jeden błąd  zabiera jeden punkt, wyraz wielokrotnie zapisany z błędem liczony jest jako jeden błąd.
Brak 3 przecinków zabiera jeden punkt. 
Uczniowie klasy III c oprócz dyktanda samodzielnie  utrwalają zagadnienia ortograficzne pisownia ó-u, podręcznik str. 319-320. 
Uczniowie klas II i I c  utrwalenia zasad będą mieli podczas lekcji (środa - 14 września). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz