środa, 23 października 2013

Reklama w dyktandzie!

A. Reklamy
Świat jest taki prosty i jasny. Wystarczy włączyć telewizor i już wszystko wiemy. Aby mieć powodzenie u kobiet, musimy używać dezodorantu Axe, jeździć samochodem marki Toyota lub Audi. Mercedesy, lexusy i volvo są niezbędne, jeśli chce się zrobić karierę w biznesie. Prawdziwy dżentelmen powinien ponadto nosić garnitury marki Próchnik, a koszule - Wólczanki, które koniecznie należy prać w Wizirze lub Persilu, a płukać w Lenorze. Aby utrzymać dobrą kondycję, powinno się rozpocząć dzień od zjedzenia kanapki z Delmą, popitej aromatyczną herbatą Sagą. Jeśli danie obiadowe - to tylko zupa z kubka Knorra lub gotowe danie z Winiar. Zwieńczeniem kolorowego i pięknego dnia jest wypicie kawy, koniecznie Jacobs w miłym towarzystwie uroczej sąsiadki. 
Takie beztroskie życie zapewniają kredyty i pożyczki Powszechnego Banku Handlowego lub Providenta. 
Nie gorzej jest również twoim czworonożnym przyjaciołom. Pies rozkoszuje się pożywieniem Chappi, a kot nieustannie kupowałby Whiskas. Jeśli zaś od dobrobytu i nadmiaru wrażeń rozboli cię głowa - skorzystaj z rady i zażyj odpowiednią tabletkę. Jednak pamiętaj, by pozostać przy zdrowych zmysłach - wyłącz telewizor, a włącz rozum. 

B. Proszę samodzielnie przygotować reguły następujących zasad pisowni wielkiej i małej litery.
- Kiedy Żyd, a kiedy żyd?
- Kiedy krakowianka, a kiedy Krakowianka?
- Jak zapisujemy nazwy świat i dni świątecznych (przykłady)?
- Jak zapisujemy nazwy obrzędów, zabaw, zwyczajów (przykłady)? 
- Kiedy Wschód, Zachód, a kiedy wschód i zachód? 
- Kiedy Mercedes, a kiedy mercedes?

C. Wracamy do naszych spotkań z prof.  Janem Miodkiem. Bardzo proszę o uważne wysłuchanie wykładu i sporządzenie notatek w zeszycie. O jakich problemach językowych mówił pan profesor?
http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/slownik-polskopolski/wideo/zdjecie-z-fotoradaru-czy-fotoradara-odc-90/4137559

Termin 31 października 2013 r. (czwartek)! 


wtorek, 1 października 2013

Dyktando w nowym roku - klasa II a i III c

1. Część A - 9 p.
Naucz się poprawnie pisać po względem zapisu i interpunkcji poniższe dyktando.
1 bł. ortograficzny zabiera punkt.
2 bł. int. zabierają punkt
Część B - 3 p.
Przypomnij sobie zasady pisowni nie" z różnymi częściami mowy (rzeczownikami, przymiotnikami w stopniu równym, wyższym i najwyższym, przysłówkami w stopniu równym utworzonymi od przymiotników, imiesłowami przymiotnikowymi i przysłówkowymi, czasownikami, przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym)

TERMIN - 7 października (poniedziałek) 2013 r.

Niepokorna Elżbieta
Ela wróciła ze szkoły w nie najlepszym humorze. Rzuciwszy plecak na od dawna nieodkurzany dywan w swoim pokoju i nie zdejmując nie najczystszych butów, skierowała się w stronę kuchni. Z lodówki wyjęła sok i wypiła go duszkiem. Odstawiła szklankę, nie płucząc jej i nie odkładając do zlewu. 
W drzwiach niespodziewanie stanęła mama, która wypomniała jej, że nie posprzątała w swoim pokoju, rano nie wyszła z psem na spacer, nie wstawiła do zlewu brudnych naczyń i nie odebrała brata z przedszkola. Elka już wiedziała, że nie zrealizuje dzisiaj swoich planów. Nie pójdzie do koleżanki, by posłuchać płyt niewyobrażalnie cudownego idola, nie dowie się, co niezwykłego wydarzyło się u Pawła i nie posiedzi co najmniej godziny, wypróbowując niedawno zakupiony lakier do paznokci. 
Wiedziała, że nie przejedna mamy. Nie ma wyjścia i musi spełnić jej żądania.  
Ojciec, widząc nie najweselszą minę ukochanej córeczki, powiedział, żeby nie marudziła, bo ma życie usłane różami i nie potrafi tego docenić. Nie zastanawiając się długo, Ela zripostowała: "Nie usłane różami, tylko nadziane na dwa wielkie kolce od róży!"

Powodzenia!

Za: Barbara Janik-Płocińska, Ewa Pawlic-Rafałowska,  
Język polski 150 testów, zadań i dyktand, Warszawa 2009.